Wiele osób posiadających samochody, decyduje się na skorzystanie

z rozwiązania jakim są opony całoroczne. Wybór ten pada przede wszystkim dlatego, że jest to dużo tańsza opcja niż w przypadku posiadania odrębnych opon na sezon letni i zimowy. Ponadto kolejną oszczędność stanowi brak konieczności wymiany opon letnich na zimowe i odwrotnie.

Jak się jednak okazuje, wiele osób (a mowa tu o mechanikach samochodowych i właścicielach zakładów wulkanizacyjnych) dosyć sceptycznie podchodzi do tematu opon całorocznych. Głównym argumentem, jaki przez nich przemawia jest ten, że jeśli coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę jest do niczego. Prawdopodobnie mają rację w tym, co mówią, jednak warto przyjrzeć się bliżej tematowi opon całorocznych oraz plusom i minusom wynikającym z ich posiadania.

Jakie są plusy posiadania opon całorocznych?

Opony Nokian WR D4 całoroczne: https://www.sklepopon.com/model-opony/nokian-wr-d4, tak jak zostało już wcześniej wspomniane, są tańsze ze względu na fakt, że wystarczy nam ich jeden komplet. W przypadku osób, które decydują się na opony sezonowe te komplety muszą być dwa – jeden na sezon letni i jeden na zimowy.

Posiadacze opon całorocznych są zwolnieni z ponoszenia wydatku na wymianę opon z letnich na zimowe i odwrotnie, w związku z czym oszczędzają kilkaset złotych rocznie.

Jakie są minusy posiadania opon całorocznych?

Główną i prawdopodobnie jedyną wadą o jakiej możemy mówić w przypadku opon  Nokian WR D4 całorocznych, która wiele osób zniechęca do ich posiadania jest stosunkowo niewielkie przystosowanie do trudnych warunków pogodowych, takich jak śnieżyca czy oblodzona nawierzchnia. Oczywiście mają one pewnego rodzaju zabezpieczenia, jednak nie są na tyle solidne i trwałe, jak ma to miejsce w przypadku opon dedykowanych na sezon zimowy.

W związku z powyższym możemy powiedzieć, że opony całoroczne nie zapewniają bezpieczeństwa kierowcy na takim poziomie jak ma to miejsce w przypadku opon zimowych.

Kto powinien głównie korzystać z opon całorocznych?

Takie opony powinny być stosowane raczej przez kierowców miejskich, którzy rzadko kiedy wybierają się samochodem w dłuższą trasę. Zimą drogi w mieście są odśnieżane i posypywanie solą, tudzież piaskiem, aby zapewnić kierowcom bezpieczną jazdę. Jeżeli natomiast wyjeżdża się poza teren miasta wówczas sprawy związane z odśnieżaniem mogą kształtować się różnie.

W związku z powyższym, jeżeli należymy do typu kierowców, którzy często wybierają się w dłuższe trasy poza teren miasta, wówczas powinniśmy zainwestować w odpowiednie opony, które zapewnią nam należyte bezpieczeństwo na drodze.

Tyle o ile jazda latem nie wymaga od nas posiadania specjalnych opon, o tyle zimą ryzyko wypadku jest znacznie większe dlatego warto by było wziąć to pod uwagę podczas dokonywania wyboru opon.

Panuje również przekonanie, że najlepsze opony całoroczne sprawdzą się zdecydowanie lepiej niż najtańsze opony zimowe. Może być to oczywiście prawda, jednak zdecydowanie myślą przewodnią, która powinna przyświecać nam podczas zakupu opon jest ta, czy w warunkach w jakich się poruszamy samochodem zapewnią nam one bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *