Jak dbać o opony?

Opony samochodowe są jednym z najbardziej niedocenianych elementów wyposażenia auta, które oprócz umożliwiania po prostu przemieszczania się, mają największy ze wszystkich innych systemów wpływ na bezpieczeństwo podróży samochodem. Z powodu jednak deprecjonowania ich znaczenia, mało kto wie jak powinno się właściwie obchodzić z posiadanymi oponami, aby wydłużyć ich żywotność i zmaksymalizować ich prace na rzecz bezpieczeństwa.

opona na sezon letni

Dlaczego to takie ważne?

Myśląc o systemach bezpieczeństwa w samochodzie każdy z pewnością od razu rzuci, że najważniejsze są pasy, poduszki powietrzne, lub różnego rodzaju systemy elektroniczne, które w coraz bardziej wyrafinowany sposób przejmują kontrole nad autem w sytuacjach kryzysowych. Wszyscy jednak są w błędzie, ponieważ najważniejszym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo w samochodzie są posiadane opony.

Jeśli by spojrzeć na dół auta, to dostrzec można, że powierzchnia z jaką opona styka się z asfaltem jest śmiesznie wręcz mała, zaledwie kilkanaście centymetrów kwadratowych. I na tej powierzchni opiera się ogromna maszyna, ważąca niekiedy nawet kilka ton. Jak bardzo doskonała musi być używana opona, aby na tak małej powierzchni znieść nacisk tej potężnej masy, w trakcie jazdy z dużymi prędkościami np. na mokrej nawierzchni.

Działania poprawiające żywotność

Jak każdy jednak podzespół w samochodzie, tak samo taka opona musi być konserwowana i zabezpieczana przed wpływem działania warunków atmosferycznych, drogowego zniszczenia w trakcie jazdy lub też wpływu niskich temperatur.

Podstawowym działaniem zwiększającym żywotność opon jest ich okresowa wymiana ze względu na porę roku. Powszechnie uważa się, że te zmiany wynikają jedyne z bezpieczeństwa, ponieważ opona letnia nie trzyma tak dobrze w zimie, jednak jest to zaledwie połowa powodów dlaczego dwa razy do roku wulkanizatorzy przeżywają prawdziwe oblężenie w swoich zakładach.

Drugim powodem jest olbrzymia degradacja opon w czasie temperatur do których nie zostały przystosowane. Co prawda opony letnie (kliknij i zobacz) w całkiem niezły sposób radzą sobie z niskimi temperaturami i gdyby nie dramatyczne spadki przyczepności na takiej nawierzchni, ze względu na degradacje można by ich właściwie używać, to już opony zimowe w czasie lata doznają prawdziwego kataklizmu. Ich degradacja w warunkach letnich jest tak szybko, że dojechanie na nich do końca sezonu letniego mogło by się w wielu przypadkach nie powieść.

Czyszczenie, mycie i obserwowanie

Takie sezonowe wymiany to jednak zaledwie czubek góry lodowej. Prawdziwa walka o zachowanie lepszego stanu opon zaczyna się dopiero w sytuacji czyszczenia i konserwowania opon specjalnymi środkami chemicznymi. Tak to prawda opony powinno się myć i zabezpieczać typowo do tego przeznaczonymi kosmetykami. Wiele osób uważa to za całkowitą stratę pieniędzy – w końcu opona i tak zaraz się ubrudzi – jednak dowiedziono, że takie zabezpieczanie opon ma ogromny wpływ na ich późniejszą żywotność, a nawet na zachowanie się na jezdni na długo po przeprowadzanej konserwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *